ChatGTP: Ik heb naar de openbare blogs van Gerard Geerlings gekeken. Daarin zie ik een opvallend brede, maar inhoudelijk samenhangende belangstelling. De rode draad is eigenlijk: hoe verandert de mens en hoe verandert de samenleving — en wat betekent dat voor ons als mens?

De belangrijkste thema’s
- Maatschappelijke verandering en transformatie
Geerlings kijkt veel naar grote veranderingen in de samenleving: politieke verschuivingen, veranderende waarden en de vraag waar de samenleving naartoe gaat. In zijn stuk over Harvey Whitehouse verbindt hij bijvoorbeeld evolutie, menselijke psychologie, maatschappelijke instituties en de huidige politieke situatie. (Gerard Geerlings) - Technologie, ICT en AI
Een belangrijk thema vanuit zijn eigen loopbaan is de ontwikkeling van ICT: van automatisering en internet tot cloud, big data en AI. Hij vraagt daarbij niet alleen wat technologie kan, maar vooral wat technologie met mensen en de samenleving doet. Zijn recente stuk over AI gaat bijvoorbeeld over de spanning tussen technologische vooruitgang, menselijke intelligentie en ethiek. (Gerard Geerlings) - Menselijkheid en menselijke verbinding
Daaronder ligt een sterkere vraag: wordt de mens niet overvleugeld door systemen en technologie? Hij pleit in zijn ICT-beschouwing juist voor meer mens-menscontact en voor bewust nadenken over wat wel en niet digitaal moet worden georganiseerd. (Gerard Geerlings) - Kunst en de betekenis van kunst
Kunst is een tweede duidelijke lijn in zijn blogs. In Mijn eigen Rodin schrijft hij niet alleen over een beeld dat hij bezit, maar vooral over de ervaring dat kunst iets kan oproepen dat groter is dan het materiaal zelf. (Gerard Geerlings) - Geschiedenis, herinnering en moreel bewustzijn
Zijn bezoek aan Buchenwald en Westerbork leidt tot een persoonlijke reflectie op de Tweede Wereldoorlog, Kamp Amersfoort en de vraag hoe samenlevingen ertoe komen andere mensen niet meer als medemensen te zien. (Gerard Geerlings) - Politiek, democratie en macht
Zijn blogs raken ook aan politieke ontwikkelingen, polarisatie, lobby, public affairs en de veranderende verhouding tussen politiek, bedrijfsleven en samenleving. Op zijn blog staan bijvoorbeeld Van lobby via Public Affairs naar de CEO als influencer en Idealisme vs cynisme. (Gerard Geerlings) - Boeken als aanleiding tot nadenken
Geerlings gebruikt boeken regelmatig als vertrekpunt voor een bredere maatschappelijke beschouwing. Het boek van Harvey Whitehouse is daarvan een goed voorbeeld: de recensie wordt uiteindelijk een reflectie op menselijke natuur, klimaat, politiek en maatschappelijke verandering. (Gerard Geerlings)
Wat ik als de onderliggende rode draad zie
Als ik zijn blogs als geheel bekijk, zou ik ze niet primair typeren als ICT-blogs, kunstblogs of politieke blogs. Daaronder zit volgens mij een interessanter thema:
Hoe kunnen mensen omgaan met een wereld die voortdurend verandert, zonder het menselijke, morele en sociale perspectief kwijt te raken?
Dat maakt zijn blogs juist heel geschikt om aan te sluiten bij jouw eerdere vraag over schrijvers die over verandering en transformatie schrijven.
Ik zie zelfs een mogelijke persoonlijke ontwikkelingslijn in zijn blogs:
ICT → technologische verandering → maatschappelijke verandering → menselijke waarden → kunst → betekenis → persoonlijke transformatie.




Plaats een reactie